top of page

Що треба знати про КПТ?



Когнітивно-поведінкова терапія — метод психотерапії, про який багато пишуть, говорять і рекомендують. У нього є як свої затяті прибічники, так і суворі критики. Чи варто дати шанс КПТ? І, якщо так, з якими труднощами цей метод працює найкраще. А також чому КПТ може «не працювати» читайте далі. 


Що таке Когнітивно-поведінкова терапія?

Когнітивно-поведінкова терапія (далі також КПТ) — це метод психотерапії, в основі якого лежить принцип що наші думки, впливають на емоційний стан, і, як наслідок, на вибори які ми робимо у житті, тобто на поведінку. Таким чином утворюються замкнені кола, якими ми всі можемо ходити і зазнавати дистрес.



Мал.1: Модель КПТ
Мал.1: Модель КПТ


КПТ вчить ідентифікувати некорисні автоматичні думки, обирати спосіб взаємодії із ними та врешті решті приймати рішення, яка поведінка більш доречна у тій чи іншій ситуації. 


З якими труднощами може допомогти КПТ?


КПТ має одну з найбільших наукових баз і його ефективність продовжує досліджуватись, що робить його методом першого вибору при багатьох проблемах із психічним здоров’ям. 


Зокрема КПТ рекомендовано при: 


  • депресії;

  • тривожних розладах (простих фобіях, ГТР, панічному розладі, тривозі за здоров’я, соціальній тривозі тощо);

  • ОКР;

  • розладах харчової поведінки;

  • алкогольна та інші залежності;

  • безсоння;

  • біполярний розлад [1].


Також є дослідження, які говорять про ефективність КПТ при таких проблемах зі здоров’ям, як СПК (синдром подразненого кишківника) [3], а також хронічному болі різної природи.


Чому КПТ може не працювати?


У теорії КПТ часто звучить просто і зрозуміло, але на практиці буває по-різному. Що впливає на якість та ефективність КПТ?

«Перешкоди» (англ. Roadblock) існують у будь-якому методі психотерапії. Вони можуть бути пов’язані з багатьма факторами, зокрема.


  1. Фактори терапевта: його особистість, освіта, додаткова підготовка, поточні труднощі у житті, які впливають на його емоційний стан тощо.

  2. Фактори клієнта: попередній досвід роботи з психологом, наявність одночасно кількох проблем із психічним здоров’ям, соціальне оточення, брак підтримки тощо. 

  3. Робочий альянс (як складаються стосунки між психологом і клієнтом) та спільне розуміння проблем і цілей. 


Якщо говорити про КПТ, то тут ключові моменти це:  

  1. З боку клієнта: виконання домашніх завдання і застосування технік між сесіями. На жаль, тут буває багато труднощів, завдання часто не виконуються. 

  2. З боку терапевта: надмірне зосередження на техніках когнітивно-поведінкової терапії з боку терапевта теж має хибний вплив на терапію і стосунок. «Надмірна інтелектуалізація ставить під загрозу будь-яку психотерапію» [4]


Враховуючи це, у КПТ, як і в будь-якому іншому методі треба шукати баланс між теорією і практикою та використовувати перешкоди у роботі, як можливості, краще зрозуміти  клієнта та його потреби, а також і себе. 


Я, думаю як і багато інших психологів у методі КПТ, зустрічала випадки, де метод підходив ідеально, робота була короткострокова і всі були задоволені. Були і є кейси, коли КПТ працював вибірково, тобто окремі техніки. І звісно, як це буває абсолютно у будь-якому методі, були люди, для яких КПТ не підійшла. Тому, мабуть найголовніше, що хочеться сказати, що всі ми різні і КПТ є справді ефективний метод, але допоможе він чи ні можна зрозуміти лише давши йому шанс. 


У своїй роботі я зазвичай завжди починаю з КПТ, особливо, коли є скарги на надмірну тривогу. І далі, ми разом вже дивимось, що працює, а що ні і куди рухатись далі. 



Висновки


КПТ — метод психотерапії, чия ефективність має солідну наукову базу.


Цей метод є першою лінією вибори при тривожних розладах та ОКР. 


КПТ — метод, який рекомендують часто і небезпідставно, проте підходить він не всім. 



Джерела: 




2. Curtiss JE, Levine DS, Ander I, Baker AW. Cognitive-Behavioral Treatments for Anxiety and Stress-Related Disorders. Focus (Am Psychiatr Publ). 2021 Jun;19(2):184-189. doi: 10.1176/appi.focus.20200045. Epub 2021 Jun 17. PMID: 34690581; PMCID: PMC8475916.



4. JOHN C. MARKOWITZ, M.D. Roadblocks in Cognitive-Behavioral Therapy: Transforming Challenges Into Opportunities for Change American Journal of Psychiatry Volume 162, Number 3, https://doi.org/10.1176/appi.ajp.162.3.640


 
 
 

Comments


КОНТАКТИ

+380 93 361 00 46 (Telegram, Viber, WhatsUp)

E-mail: olya.astakhova@gmail.com

  • Instagram
  • Facebook

© 2025 Ольга Астахова

bottom of page